Rozhledna Štěpánka (958 m n. m.) se nachází na vrcholu kopce s názvem Hvězda nad obcí Příchovice a má zajímavou historii. Štěpánka patří bezesporu k nejkrásnějším rozhlednám v Jizerských horách, ne-li v celých Čechách. O její stavbu se zasloužil kníže Kamil Rohan, ale bohužel nedovedl celou stavbu dokonce. Věž byla postavena do výšky šesti metrů, ale potom zůstala na dlouhý čas nedokončena. Dle legendy předpověděla jistá cikánka smrt knížeti Rohanovi po dokončení stavby rozhledny.
V roce 1888 se podařilo obci Příchovice pozemek i se zbytky věže odkoupit. Iniciativu převzala sekce německého horského spolku. Slavnostní otevření věže, která měřila 24 metrů, se konalo 14. 8. 1892. Kníže Rohan se slavnostního otevření nezúčastnil a zanedlouho po otevření zemřel. Rozhledna se vždy těšila a těší velkému zájmu turistů.
Přehrada na Bílé Desné leží u obce Desná v nadmořské výšce 806 m.n.m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení. To mělo katastrofické následky, jelikož povodpová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější
výpočty dalších přehradních konstrukcí budovaných po roce 1916. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.
Protržená přehrada se po dlouhé době znovu odhalila. Dřevorubci porazili na hrázi a v jejím bezprostředním okolí zhruba tři sta mohutných smrků. V budoucnu se u přehrady plánuje vystavení turistické útulny s příležitostným občerstvením. Již nyní staví lesníci u přehrady nový mostek a vzniká také naučná stezka z parku v Desné až k Protržené přehradě. Stezku olemují tabule s texty o pohromě z roku 1916. V Desné se odhalí dřevěná zvonička, která připomene oběti Protržené přehrady.
Jedna z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách, která se vypíná nad střediskem Bedřichov na stejnojmenném vrchu. První dřevěná stavba byla postavena již koncem 19. století. V roce 1906 však byla po zničení postavená nová kamenná rozhledna. V roce 1934 byl k rozhledně přistaven rozlehlý horský dům. Rozhledna je vysoká 24 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Na rozhlednu lze vystoupit během celého roku, je-li zavřena, klíče jsou k dispozici v recepci uvnitř chaty. Vstupné je 20 Kč formou pohlednice s razítkem. Přístup k rozhledně je možný po značených turistických stezkách z Rýnovic, Janova n. N. a Bedřichova. Autem lze přes Bedřichov dojet až k rozhledně. Okolí rozhledy nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku a cyklovýlety.
Rozhledna na výrazném vrchu Tanvaldský Špičák (831m.n.m.) byla postavená roku 1909 a o rok později byla přistavena turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930. Vyhlídková věž nad chatou je vysoká 18 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou
Studnici, Ještědský hřeben a města rozkládající se v údolí pod vrcholkem. K rozhledně na vrcholu Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Vedle rozhledny je otevřena restaurace a občerstvení SKI CHATA.
Osada Jizerka. Malebná osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. První zmínka o osadě je z roku 1539 jako sídlo čihařů. Později ji osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století zde byly založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Založení první sklářské huti připomíná i kamenná pyramida ve středu osady.
O historii a přírodním bohatství osady Jizerky a Jizerských hor se dozvíte při návštěvě muzea, které je umístěné ve staré škole. V osadě stojí památník významného rodáka a obelisk u chaty Pyramida.
Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (safírů, rubínů, chalcedonů, topasů, atd.). Kolem potoků jsou rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida). Dnes je většina domů využívána k rekreačním účelům.
Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec (1005 m.n.m.). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery. Jizerka je významnou turistickou křižovatkou. Jsou tady výjimečné možnosti pro pěší turistiku, výborný terén pro horskou cyklistiku a v zimě upravované běžecké stopy.
Ozubnicová trať Tanvald – Kořenov -Harrachov je nejstrmější železnicí v České republice. Pomocí dvoupásové ozubnice Abtova systému překonává na sedmi kilometrech mezi Tanvaldem ( 466 m.n.m. ) a Kořenovem ( 701 m.n.m. ) výškový rozdíl 235 metrů, přičemž největší sklon je 58 promile.
Trať dále stoupá až do nadmořské výšky 885 m, kde v Novosvětském sedle nedaleko obce Jakuszyce v Polsku přetíná hřeben mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, dále klesá do polské SzklarskePoreby a pokračuje do Jelenie Gory. Stanice Kořenov byla v minulosti přechodovou stanicí mezi rakousko-uherskou monarchií a Pruskem. První vlak přijel do Kořenova 30. června 1902. Na české straně zajišťovaly provoz tři parní ozubnicové lokomotivy, od roku 1961 motorové lokomotivy a motorové vozy pro osobní dopravu. V roce 1988 byl i na této trati zaveden adhezní provoz diesel – elektrickými lokomotivami.
Na dnešní polské straně byla trať až do Kořenova v roce 1923 elektrifikována. Po ukončení druhé světové války byl provoz v úseku Kořenov – Szklarska Poreba zastaven a elektrizace demontována. V letech 1991 a 1992 projely po neprovozovaném úseku, který byl částečně opraven díky nadšení železničních fandů, zvláštní vlaky a vedou se jednání o částečném obnovení provozu. V současné době trať končí ve stanici Harrachov – Mýtiny. V roce 1992 byla tato železniční trať vyhlášena Ministerstvem kultury České republiky kulturní památkou.
Muzeum ozubnicové dráhy se nachází v budově bývalé železniční stanice Kořenov. Vstup do muzea je z nástupiště v pravé části budovy.
Exponáty
Expozice tohoto muzea je z větší části zaměřena na ozubnicovou trať Tanvald - Kořenov, její pestrou ale často pohnutou historii, zvláštnosti provozu a zde nasazovaná vozidla. V menší míře se pak věnuje okolním železničním tratím, včetně tratě Kořenov – Szklarska Poroba. V prostorách muzea je umístěno nejen množství textů a fotografií zabývajících se historií, současností a budoucností ozubnicové trati Tanvald - Kořenov a navazující trati z Kořenova do Szklarské Poreby, ale také exponáty, které se váží k této unikátní trati. Mezi exponáty můžete shlédnout modely různých druhů ozubnici, ozubnicové dvojkolí a jeho uložení a další technické zajímavosti.
Mumlavské vodopády
Mumlavské vodopády se nachází poblíž rekreačního střediska Harrachov na řece Mumlava hned na okraji Mumlavského dolu pod Ptačincem. Jsou nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů. Vodopády zabírají celé řečiště a tvoří v žulové skále obří kotle, tzv. Čertova oka. Jedná se prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky. Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda - původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace. Vodopády jsou dobře přístupné pěšky i na kole po asfaltové cestě, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. Od Mumlavských vodopádů můžete pokračovat dále na Voseckou boudu.
Další výlet vás zavede pouhých šest kilometrů za hraniční přechod Harrachov/Jakuszyce, do města hledačů drahých kamenů, Sklářské Poruby (SzklarskaPoreba). Městečko z poloviny 14. století se rozkládá na úpatí Jizerských hor a Krkonoš, v údolí řeky Kamienna a jejích přítoků. Dominuje mu krkonošký vrch Szrenica. Jeho nadmořská výška a lyžařské zázemí v podobě pěti sjezdovek s umělým zasněžováním z něj udělaly oblíbené lyžařské středisko.
Sklářská Poruba je považována za největší a nejstarší rekreační středisko v Dolním Slezsku.
Centrum běžeckého lyžování se nachází v Jakuszycích, které se právem nazývají polská Aljaška. Jsou zde totiž výborné podmínky pro závody psích spřežení a pořádají tu i Mistrovství světa a Evropy.
Ale i mimo zimní období je ve Sklářské Porubě a jejím okolí kam vyrážet.
Sklářská Poruba Dolní byla v minulosti centrem záhadných cizinců, kteří po Jizerkách a Krkonoších pátrali po pokladech. Kutali v nepřístupných svazích, rýžovali v potocích a dodnes nám po nich na horách zůstala záhadná „vlašská znamení“. Cizincům, hledačům pokladů – „skarbů“, se totiž říkalo Valoni nebo Vlaši.
Na jaře byla v okolí Poruby otevřena nová naučná stezka nazvaná Szlakwaloosky, tedy Valonská cesta. Jedná se o sedmikilometrový, červenobíle značený turistický okruh s patnácti zastaveními. Jedním z nich je i Stará chata valonská, kde najdete mineralogické muzeum a historii dobývání drahých kamenů. Motiv tajných znamení, které valoni vytesávali do skal a kamenů, si vzali také tvůrci další naučné stezky spojené se zábavnou hrou nazvanou „Poszukiwacze Skarbów”, Hledači pokladů.
Vodopád Szklarky je malebně umístěn v enklávě Krkonošského národního parku, je to nádherná zlomová část potoka Szklarka, tzv. soutěska Szklarky. Ve střední části soutěsky, na skalním prahu v nadmořské výšce 520 m, je vodopád Szklarky, který padá dolů spirálovitě postupně se zužující kaskádou. Vodopád má výšku 13,3 m.Na levém břehu skalního prahu se nachází tůně (vyhloubeniny na dně potoka nebo řeky, vzniklé v důsledku evorze na úpatí vodopádu nebo skalního prahu). První zmínky o vodopádu Szklarky pocházejí již ze středověku. I během dalších staletí se o vodopádu psalo, objevoval se v rytinách a na obrazech, protože toto místo bylo vždy považováno za romantické a krásné.
V roce 1868 byla u vodopádu postavena hospoda, která byla později přestavěna na dnešní turistickou chatu „Kochanówka“. Zvláštní turistickou zajímavostí byla v 19. století regulace přítoku vodopádu a následné spouštění vody po zaplacení poplatku návštěvníky. Přístup: z centra města zelenou turistickou značkou podél řeky Kamienna nebo černou turistickou značkou (okruh kolem Szklarské Poręby). U vodopádu Szklarky vede také modrá turistická značka z Piechowic k chatě „Pod Łabskim Szczytem“.
Největší vodní zábava v Liberci! Přijďte si užít zábavu do nově zrekonstruovaného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů, kde si chobotnice střeží svůj poklad. Užijte si den plný zábavy i relaxace!
V příjemném prostředí přímořského městečka si můžete užít atrakce na vodní hladině jako Aquazorbing nebo Aquaroller. Pokud Vás přepadne únava, není nic lepšího než využít služeb zkušeného maséra přímo v Aquaparku. Aquapark nabízí spojení požitků, které osvěží tělo i duši.
Atrakce: Bazény a skluzavky, 4 tobogány, spacebowl, romantické jeskyně, divoká řeka, unikátní mořská akvária s mořskou faunou, whirlpooly, vodotrysky a gejzíry, vodnía podvodní masáže, relaxační zóny. Služby: Sauny, masáže, rašelinové zábaly, solária, bar, Lunapark, Nákupní městečko, Labyrint, IQpark, Hotel Babylon.
Zastřešený areál se zábavními atrakcemi pro děti i dospělé s celoročním provozem. Autodrom, kolotoče, houpačky, prolézačky, trampolíny, horolezecká stěna, rodeo na divokém býku, videohry, simulátory a další, vše v ceně vstupného bez časového omezení. Občerstvení přímo v areálu.
Zábava v originálním prostředí amerických 50.let. Čtyři nově zmodernizované dráhy značky Brunswick.
Co na Vás čeká:
Čtyři profesionální bowlingové dráhy, nové vybavení, kulečníky, šipkové automaty, možnost zapůjčení speciální obuvi, bar se širokou nabídkou nápojů a rychlého občerstvení.
Bowling si můžete zarezervovat na tel. čísle: 485 249 309
Zábavný boj plný adrenalinu!
Vytvořte tým a přijďte si zahrát do nově upravené Laser game arény s profesionálním zařízením od firmy LaserMaxx! Hra se odehrává v suterénu s uměle vytvořenými překážkami a sloupy na ploše 370 m2. Každý hráč je vybaven elektronickou střelnou zbraní a vestou, výsledky včetně zásahu jsou následně zaznamenány do výsledkové listiny. Vhodné pro firemní teambuilding i přátelská utkání. Minimální počet hráčů: 2.
Vybavení: elektronické vesty s čidly pro registraci zásahů, laserové zbraně (bezpečné), reálné temné suterénní prostory, skutečné nástrahy a překážky, počítačové vyhodnocení, výsledkové listiny se záznamem hry pro každého bojovníka
Usedněte do jednoho z osmi sedadel v XDTheater, nasaďte si speciální brýle a vydejte se na cestu plnou dobrodružství. Dýchne na Vás atmosféra dosud nepoznaného, kde jen stěží oddělíte fikci od reality. Zažijete vzrušující výlety na cizí planety, do ledových pustin či do hlubin země v kokpitu kosmického plavidla.
Co Vás čeká:
nejmodernější technologie 4D simulátorů, speciální brýle pro prostorové vidění, přetížení až 2G, 100 pohybů sedadel za sekundu, hi-fi prostorový zvuk
Program: Strašidelný důl, Kosmická loď, Výlet do Arktidy, Cesta do středu země, Jett a Jinn - průlet nad ulicemi rušného velkoměsta i pod nimi, Roboti z Marsu, Horská dráha, Speed Coaster, Night attheToystory, Snowride
Turistická jízdárna, vyjížďky do přírody. Pro začátečníky i zkušené jezdce. Rodinný ranč se nachází v nadmořské výšce 758 m n. m. na okraji Příchovic. Jméno pod Štěpánkou nese podle rozhledny Štěpánky. Farma se zabývá převážně chovem koní, ale návštěvníci zde uvítají i další zvířátka. Můžete se zde domluvit na vyjížďkách do krásné okolní přírody, jak pro
začátečníky tak i pokročilé jezdce. V nabídce ranče je také výuka dětí i dospělých na jízdárně pod dohledem zkušeného instruktora. Kontakt: Kateřina Karbanová, Příchovice 502, Tel.: 732 600 682
Koupaliště je umístěno v nádherném prostředí horské přírody, v klidné části města Harrachov. Nechte se pozvat k aktivní či relaxační návštěvě. Naleznete zde: přírodní koupaliště, tenisové kurty, minigolf, horolezeckou stěnu, dětské hřiště, občerstvení.
Kontakt: 512 46 Harrachov 209, Tel: +420/481 529 153
Nejen v letních měsících můžete navštívit plavecký bazén v Jablonci nad Nisou. Plavecký areál nabízí plavání pro sportovce všeho věku. Nejmenší návštěvníci bazénu si mohou vyhrát v dětském bazénu s brouzdalištěm, chrličem a vodním hřibem. Voda v tomto bazénu je chemicky ošetřovaná s ohledem na citlivou dětskou pokožku, určen je výhradně dětem do 10-ti let a je ohříván na komfortních 28 °C.
Další bazén, který se v areálu nachází je bazén atrakcí, neboli rekreační bazén, který je společně se dvěma tobogány hlavním lákadlem pro návštěvníky bazénu. Najdete zde umělé vlnobití, masážní lavici, vodní clonu a také největší hit, kterým je dravá řeka.
Ta patří díky mohutné síle šesti vodních trysek mezi absolutní špičku v České republice.
Chtěli byste se dozvědět více o historické výrobě dřevěných hraček? Nabízíme Vám možnost exkurze výrobou s více než 100 letou tradicí. Prohlídka, během níž se seznámíte s celým výrobním procesem, trvá přibližně 50-60 minut. Na exkurzi je nutné se objednat!
Pro zájemce o historii nabízíme prohlídku válečné výroby během let 1939 - 1945 a zájemci o sport mohou navštívit expozici věnovanou Rudolfu Burkertovi, prvnímu československému medailistovi zimních olympijských her.
Kreativní dílny
V podnikové prodejně si můžete zakoupit kromě našich výrobků také sáček s různými dílky a v kreativních dílnách nechat popustit uzdu své fantazii a vyrobit si svoji vlastní hračku. Vstup do dílen je po zakoupení sáčku zdarma.
Kontakt: DETOA Albrechtice s.r.o., Jiřetín pod Bukovou 6, Albrechtice v Jizerských horách, 468 43, Tel.: +420 483 356 330
Pěnčínsko nacházející se v půli cesty mezi Železným Brodem a Jabloncem nad Nisou je charakteristické svou sklářskou a bižuterní tradicí. Oblast je však zajímavá i svými přírodními krásami, dalekými výhledy jakož i množstvím kulturních památek. Přirozeným centrem turistického ruchu Pěnčínska je Výletní areál Pěnčín. Nabízí mnoho zajímavého ke shlédnutí a může být i výchozím bodem pro výpravy do blízkého okolí.
- navštívit souhrnou prohlídku výroby skleněných perlí a kozí farmy
- absolvovat projížďku vyhlídkovým vláčkem na blízkou rozhlednu Černá Studnice a do Kittlova areálu
- vyrobit si svoji bižuterii nebo nalepit skleněné obrázky v "Korálkové dílně"
- nakoupit si skleněné perličky, bižuterii a další skleněné předměty v podnikové prodejně
- příjemně posedět na letní terase "U husy"
- pochutnat si na specialitách z kozího sýra či masa v restauraci "U Brusírny"
- nakoupit si ve specializované prodejně kozí sýry a další produkty z kozího mléka a masa
Lyžařské středisko Černá Říčka leží na okraji obce Desná v nadmořské výšce 685 – 788 m.n.m. a poskytuje díky této nadmořské výšce a dobré expozici svahu kvalitní lyžování na přírodním sněhu. Sněhová pokrývka je zde od prosince do dubna. O dostatek sněhu se stará umělé zasněžování, které zabezpečí dostatečnou sněhovou pokrývku a bezvadné lyžování.
Jsou zde čtyři sjezdové tratě různé obtížnosti, červená, modrá a zelená, o celkové délce 2,4 km. Hlavní sjezdovka (červená) je velmi kvalitně osvětlená a poskytuje tak bezpečné a pohodlné noční lyžování. Ve středisku je rovněž dětský provazový vlek s lyžařskou a snowboardovou školou pro děti i pro dospělé, začátečníky i pokročilé. Pro vyznavače snowboardingu jsou zde budovány skoky, boardslyding atd.
Rovněž zde naleznete půjčovnu lyžařského vybavení a snowboardů, servis s broušením hran,voskováním, seřizováním a mnoho dalších služeb.
PříchovicePříchovice patří mezi menší, ale útulné středisko turistiky na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harachova. Okolí Příchovic nabízí ideální podmínky pro lyžařskou turistiku, jelikož se zde střetávají hlavní běžecké tratě z okolních hor. Dnes je obec střediskem zimních sportů s vlastním lyžařským areálem, lyžařskou školou pro lyže i snowboarding, s dětským provazovým vlekem a půjčovnou lyží. Na milovníky lyžování čekají perfektně upravené běžecké tratě či sjezdovky, které se v případě nedostatku sněhu uměle zasněžují. Pro začínající lyžaře je připravena sjezdovka i s lyžařskou školou. Hlavní a dětská sjezdovka jsou osvětlené. V areálu jsou dva vleky, celková délka tratí je cca 2 km s přepravní kapacitou 3280 osob / hod.
Lyžařský areál Kořenov - Rejdice se nachází na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Oblast nabízí vynikající podmínky jak pro sjezdové, tak pro běžecké lyžování. Široká a téměř kilometr dlouhá sjezdovka nabízí kvalitní lyžování pro všechny. Dva vleky a jedna dvousedačková lanovka zase zajišťují plynulé odbavování návštěvníků bez front a čekání. Najdete zde také půjčovnu lyžařského vybavení a lyžařské školy. Rejdice patří k zimním střediskům, které podporují a samy se aktivně podílejí na rozvoji snowboardingu. Rejdický park vždy patřil k největším a nejlepším u nás. Pro sezónu 2008/2009 vyrostl v Rejdicích O2 Extra Park. Jedná se o jedinečný projekt v ČR v jehož rámci mají snowboardisté k dispozici 20 překážek a vlastní svah. Překážky jsou rozděleny do tří stuppů obtížnosti, takže nabízejí možnost vybití pro zkušené ridery i pro začátečníky. Okolí Rejdic nabízí stejně jako celé Jizerské hory skvělé podmínky pro běžecké lyžování. Přímo v nejbližším okolí Rejdic jsou tři oficiální kvalitně upravované běžecké stopy.
Ski areál je součástí největší lyžařské oblasti v České republice SKIREGION.cz, která se nachází na rozmezí západních Krkonoš a Jizerských hor. Výhodou pro lyžaře je společné jízdné, v lyžařských střediscích Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Příchovice a Rejdice.
Tanvaldský Špičák se řadí mezi nejvýznamnější střediska zimních sportů v ČR. Je největším lyžařským centrem Jizerských hor. Kvalita sjezdových tratí je zajištěna denní úpravou a výkonným zasněžovacím systémem, který pokrývá celou délku sjezdových tratí. Sjezdové tratě všech stuppů obtížnosti a jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro náročné lyžaře. Výhodou jsou bezplatné parkoviště přímo u nástupu na lanovou dráhu a vleky. Tanvaldský Špičák je místem pořádání řady sjezdových závodů republikové i mezinárodní úrovně. V roce 2003 byla zprovozněna nová 4 sedačková lanová dráha a nový dvoumístný kotvový vlek, což přineslo podstatné zkrácení čekací doby při odbavení. Středisko je přímo napojeno na běžecké tratě Jizerské magistrály, a to spojnicí ze Sedla pod Špičákem na Knajpu o délce 6 km, která je průběžně strojně upravována.Ve středisku je také večerní lyžování od 17:00 – 20:00 hodin na Špičáku II. Naleznete zde také půjčovnu lyží a snowboardů, lyžařskou školu a servis, který je vybavený jediným automatem MONTANA v Jizerských horách.
Harrachov je známým centrem turistiky a zimních sportů. Celé území Harrachova je protkáno desítkami kilometrů upravovaných a značených lyžařských stop a sjezdových tratí všech stuppů náročnosti. Harrachov je známým dějištěm mezinárodních závodů v klasických lyžařských disciplínách, zejména ve skocích na lyžích. První lyžařský můstek zde byl v Harrachově postaven již v roce 1920. Stavbou nového lyžařského areálu se standardními běžeckými tratěmi, sjezdovkami, a zejména můstku pro lety na lyžích začala po roce 1980 nová, nejslavnější éra Harrachova. Na celkem 8 můstcích, z nichž některé jsou opatřeny umělou hmotou, se trénuje prakticky celý rok. Vrcholem sportovního dění jsou v Harrachově atraktivní lety na lyžích. Středisko disponuje s jedním vlekem a dvěmi lanovkami, lyžovat zde můžete na sjezdovkách všech druhů obtížnosti, jejichž celková délka je přes 7km. Lyžařské sjezdovky jsou vybaveny moderním systémem umělého zasněžování, který umožpuje kvalitní lyžování a to až po dobu 5 měsíců v roce . Provozovatel umožňuje také na všechny sjezdovky přístup snowboardistům, kteří mohou zárovep využívat všechny lanové dráhy a vleky. Nově zde byl vybudován moderní snowpark. V Harrachově se nachází i množství menších soukromých vleků a sjezdovek. Jsou zde lyžařské školy, půjčovny lyží, občerstvení, restaurace, muzea, tenisové a squashové kurty.
Formou kratších nebo delších běžeckých tras může návštěvník prožít nevšední okamžiky a zakusit půvab Jizerské lyžařské magistrály, o jejíž úpravu a údržbu se stará Jizerská, o. p. s. Značené tratě vedou nejen kolem zimních kiosků, kde lze nabrat potřebné síly, ale i kolem turisticky atraktivních míst. Výchozími body jsou Bedřichov (prostor lyžařského stadionu), Jablonec nad Nisou (sportovní areál Břízky), Oldřichov v Hájích (Na Pilách), Nové Město pod Smrkem (U Spálené hospody) a Martinské údolí poblíž Harrachova. Dvě trasy pak kopírují tzv. Jizerskou 50, jeden z nejproslulejších běžeckých závodů v ČR.
CYKLOTRASA - Přehrady Jizerských hor
Délka: 44 km
Obtížnost: středně náročná
Kola: crossové kolo (treking), horské kolo (MTB)
Cyklotrasa vede po přehradách jizerských hor. Úsek Souš - Horní Polubný je možné objet po turistické zelené trase.
m |
lokalita |
popis |
0,0 |
Horní Polubný |
asfaltová silnice |
5,1 |
pod Bukovcem |
cyklo 22 |
13,1 |
Smědava |
cyklo 22 |
18,1 |
Na Knejpě |
cyklo 22 |
23,1 |
Kristánov |
cyklo 3019 |
25,7 |
Josefodolská přehrada |
cyklo 3021 |
27,3 |
Hrabětice |
cyklo 3020 |
30,5 |
Josefův Důl křiž. |
cyklo 3020 |
32,4 |
Antonínov |
cyklo 3020 |
34,3 |
Mariánskohorské boudy |
cyklo 3020 |
36,3 |
Protržená přehrada |
cyklo 3020 |
39,3 |
Odb. Jezdecká |
asfaltová silnice |
41,5 |
Přehrada Souš |
asfaltová silnice |
44,0 |
Horní Polubný |
cyklo 22 |
CYKLOTRASA - Krásy Jizerských hor
Délka: 19 km
Obtížnost: středně náročná
Kola: crossové kolo (treking), horské kolo (MTB)
Cesta je náročná díky stoupání a sjezdům - u Protržené přehrady. Z Josefova Dolu lze pokračovat po cyklotrase č. 3020 přes Hrabětice, Královku a Bedřichov až do Liberce.
Km | Lokalita | Popis |
---|---|---|
0,0 | Horní Kořenov | cyklo 3020 |
1,5 | Most přes Jizeru | cyklo 3020 |
6,0 | Jizerka | cyklo 3020 |
7,5 | Křižovatka se žlutou trasou | cyklo 3020 |
9,0 | Vlašský hřeben | cyklo 3020 |
9,5 | Pod Vlašským hřebenem | cyklo 3020 |
11,5 | Silnice Frýdlant – Souš | cyklo 3020 |
13,5 | Protržená přehrada | cyklo 3020 |
15,5 | Mariánskohorské boudy | cyklo 3020 |
17,5 | Jedlový důl | cyklo 3020 |
19,0 | Josefův Důl, rozc. u ŽST | cyklo 3020 |
CYKLOTRASA - Po rozhlednách Jizerských hor ze sedla Maliníku
Délka: 21,5 km
Obtížnost: nenáročná
Kola: silniční kolo, crossové kolo (treking), horské kolo (MTB)
Cesta je jednoduchá a bez velkého stoupání, vhodná pro všechny typy kol.
Km | Lokalita | Popis |
---|---|---|
0,0 | Sedlo Maliníku | cyklo 3020 |
6,8 | Hrabětice (kaplička) | cyklo 3023 |
8,0 | Slovanka | cyklo 3023 |
9,8 | Semerink (pension) | cyklo 3026 |
12,3 | Horní Maxov | silnice |
13,1 | Bramberk | zpět po silnici |
13,9 | Horní Maxov | cyklo 3038 |
15,2 | Karlov | cyklo 3020 |
16,5 | Hrabětice - kaplička | cyklo 3020 |
19,0 | Královka | silnice |
21,5 | Sedlo Maliníku | cyklo 3020 |